OBILJEŽENA 31. OBLJETNICA OSNUTKA 5. GARDIJSKE BRIGADE „SOKOLOVI“

Predstavnici Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ dana 5. listopada 2023. godine nazočili su obilježavanju 31. obljetnice osnutka 5. gardijske brigade „Sokolovi“  u vojarni 5. gardijske brigade „Slavonski sokolovi” u Vinkovcima.

Svečano obilježavanje započelo je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća ispred spomenika poginulih „Sokolova“ u vojarni 5. gardijske brigade Slavonski sokolovi, a nastavljeno je održavanjem Svete mise za poginule pripadnike u Crkvi „Kraljica Svete Krunice i sveti Ivan Kapistran“.

Obilježavanju 31. obljetnice osnutka Sokolova nazočili su članovi obitelji poginulih i preminulih hrvatskih branitelja,  bivši pripadnici 5. gardijske brigade „Sokolovi“, brojni hrvatski branitelji, predstavnici Udruga proisteklih iz Domovinskog rata, izaslanik predsjednika Vlade Andreja Plenkovića potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministar obrane Republike Hrvatske Mario Banožić te mnogi uzvanici i građani.

Potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved poručio je kako su pripadnici 5. gardijske brigade časno i hrabro branili svoju Slavoniju, a potom svoj ratni put ispisivali na bojištima diljem Hrvatske, od krajnjeg istoka pa sve do južne bojišnice, od Vukovara do Dubrovnika.

Ministar obrane Mario Banožić rekao je kako je priča o Slavonskim sokolovima priča o odlučnoj domoljubnoj mladosti koja je ostvarila velike strateške ciljeve, ispisujući stranice moderne hrvatske povijesti.

Tradiciju Sokolova slijedi 1. oklopno mehanizirana bojna Sokolovi, Gardijske oklopno-mehanizirane brigade Hrvatske kopnene vojske koja je smještena u Našicama.

Ovom prilikom još jednom čestitamo svim pripadnicama i pripadnicima 31. obljetnicu osnutka 5. gardijske brigade „Sokolovi“.

Svim poginulim i umrlim „ Sokolovima“ neka je vječna slava i hvala.

• C1

C1