30. OBLJETNICA POKOLJA U BOROVOM SELU.

  • Published in NOVOSTI

I ove godine s pijetetom se prisjećamo pogibije 12 hrvatskih redarstvenika i tragičnih događaja koji su se 02. svibnja 1991. godine dogodili u Borovu Selu nedaleko od Vukovara. 

Pokolj u Borovu Selu je zločin koji su prije 30 godina počinili pobunjeni Srbi. Označava ubojstvo i masakriranje 12 hrvatskih policajaca u Borovu Selu blizu Vukovara. Uz pogibiju prvog hrvatskog redarstvenika Josipa Jovića na Plitvicama bio je to neslužbeni početak Domovinskog rata.

Neposredan povod masakru u Borovu Selu bio je incident koji se dogodio noć ranije. Četiri patrolna policajca osječke PU primijetili su u Borovu  Selu izvješenu jugoslavensku zastavu. Stali su, skinuli zastavu i dok su postavljali hrvatski barjak, na njih su zapucali nepoznati napadači. Dvojica policajaca uspjeli su ranjeni pobjeći autom, a dvojicu su zarobili srpski  pobunjenici. Sljedećeg dana stigli su pripadnici Specijalne jedinice policije Vinkovci kako bi oslobodili dvojicu svojih zarobljenih kolega. Autobus je neometan propušten u selo, gdje su ih dočekali u zasjedi. Pri tome je ubijeno 12, a ranjeno 23 policajaca.

Pripadnici Specijalne jedinice policije Vinkovci koji su ubijeni i masakrirani 2. svibnja 1991. u Borovu Selu: Mladen Čatić (Županja, 1971.), Željko Hrala (Ivankovo, 1968.), Janko Čović (Ivankovo, 1965.), Marinko Petrušić (Tovarnik, 1966.), Luka Crnković (Otok, 1970.), Ivica Vučić (Vinkovci, 1961.), Zoran Grašić (Otok, 1969.), Zdenko Perica (Nuštar, 1965.), Mladen Šarić (Novi Jankovci, 1965.), Josip Culej (Jarmina, 1966.), Antun Grbavac (Nijemci, 1961.), Stipan Bošnjak (Nuštar, 1955.).

Neka im je vječna slava i hvala.

PODACI O UDRUZI

Udruga veterana 7. Gardijska brigada PUMA

Harambašićeva 34 42000 Varaždin

Predsjednik : 095 906 4824

Tajnik: 095 230 0652

administrativni tajnik 095 230 0650

e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

radno vrijeme pon - pet 08 - 15 sati

 

UVJETI KORIŠTENJA

Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na web stranici Udruge ne smiju se reproducirati, distribuirati ili na bilo koji način koristiti u komercijalne svrhe bez izričitog pristanka udruge. Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na ovoj web stranici mogu se koristiti samo za individualne potrebe korisnika uz poštivanje svih autorskih i vlasničkih prava trećih osoba.