TERENSKA NASTAVA KARLOVAC - TURANJ, U SKLOPU PROJEKTA “TRAGOVIMA LOKALNOG I NACIONALNOG IDENTITETA”

U sklopu projekta "Tragovima lokalnog i nacionalnog identiteta" koji provodimo u suradnji s Drugom gimnazijom Varaždin, nastavili smo s provođenjem terenske nastave. Ovaj put, dana 11. studenoga 2021. godine smo posjetili Karlovac i Turanj.

Terensku nastavu  započeli smo posjetom akvariju "Aquatica". Uz stručno vodstvo, učenici su mogli saznati  mnogo toga o slatkovodnim ribama i bioraznolikosti Hrvatske.

Nakon akvarija nastavili smo s obilaskom stare jezgre grada Karlovca uz stručno vodstvo. Karlovačka povijest je vrlo bogata, pogotovo vojna, tako da su učenici imali priliku čuti  o osnutku Karlovca, borbi protiv Turaka, razvitku grada i o osobama značajnim za karlovačku i hrvatsku povijest.

Također posjetili smo i Aleju hrvatskih branitelja koja se nalazi uz obalu Korane prema Turnju, a taj dio nekad je bila prva linija obrane grada. Na šetnici posađena su 32 stabla i postavljene 32 piramide s nazivima postrojbi koje su branile grad Karlovac i Karlovačku županiju tijekom Domovinskog rata.  Stablo i piramida s oznakom 7.gardijske brigade "Puma" također se nalazi u Aleji hrvatskih branitelja u spomen na  sudjelovanje 7.gardijske brigade “Puma”  u obrani Karlovačkog područja tijekom 1993. godine.

Posjetili smo i Turanj i Muzej Domovinskog rata koji se tamo nalazi. Osim razgledavanja vrlo vrijedne zbirke eksponata u muzeju održano je i predavanje o Domovinskom ratu i obrani Karlovca. Učenici su mogli čuti da je Karlovac bio jedan od ključnih ciljeva JNA, jer bi osvajanjem grada JNA  presjekla Hrvatsku na dva dijela. Zahvaljujući hrabroj obrani Karlovčana i branitelja Karlovca to im nije uspjelo.

U sklopu projekta "Tragovima lokalnog i nacionalnog identiteta" u ovom dijelu terenske nastave sudjelovalo je 30 učenika Druge gimnazije Varaždin. Za ovu godinu završili smo s provođenjem terenske nastave, a u sljedećoj godini slijedi nastavak gdje ćemo u sklopu terenskih nastava posjetiti i obraditi dvije cjeline: Lipik - Pakrac i Salona - Split.

2021 11 13 Ternas