Gostovanja voditeljice projekta Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi Ide Maček u Veteranima mira

Analiza društvenih faktora koji utječu na poboljšanje kvalitete života braniteljske populacije – smjernice za budućnost.

Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava iz Europskog socijalnog fonda, broj UP.04.2.1.06.0004
Nositelj projekta: ZBOR UDRUGA VETERANA HRVATSKIH GARDIJSKIH POSTROJBI
Projekt je ukupne vrijednosti u iznosu 3.590.775,69 kuna, sufinanciran bespovratnim sredstvima iz Europskog socijalnog fonda(3.052.159,33kn) i Državnog proračuna Republike Hrvatske (538.616,36kn)
Razdoblje provedbe projekta je tri godine (28.10.2020. – 28.10.2023.)
Projekt započinje potpisivanjem Sporazuma o pristupanju tematskoj mreži, nakon čega su se članovi uključili u provedbu ispitivanja javnog mijenja i ispitivanje potreba društva, ispunjavanjem anketa i okupljanjem volontera. Teme ovih ispitivanja unaprijed su određene kroz prethodne konzultacije prijavitelja s relevantnim stručnjacima te se provode na adekvatnom broju uzoraka:
1) Javno mnijenje o braniteljima i slika kreirana u medijima;
2) Zdravstvena skrb za branitelje;
3) Radna aktivnost branitelja i uključenost u društveno poduzetništvo;
4) Ratni turizam u RH;
5) Psihosocijalni status obitelji branitelja
6) Komunikacija branitelja s donositeljima odluka;
Dobiveni podaci obradit će se statističkim analizama u sklopu stručnih i znanstvenih istraživanja koji će rezultirati egzaktnim pokazateljima i zaključcima za temelj pri izradi smjernica za razvoj javnih politika. U istraživanjima će sudjelovati angažirani profesori triju znanstvenih organizacija koji će svoj rad predstaviti u znanstvenim člancima i uputama za izradu smjernica. Izrađene smjernice bit će predstavljene donositeljima odluka tijekom šest strukturiranih dijaloga, a svaki od njih bit će organiziran u drugom gradu kako bi se postigla regionalna ravnopravnost involviranosti u proces kreiranja javnih politika.
OČEKIVANI REZULTATI PROJEKTA :
- Uključeno je minimalno 12 OCD-ova koji sudjeluju u aktivnostima
izgradnje kapaciteta relevantnih za svoje područje rada;
- Uključeno u Tematsku mrežu je minimalno 5 dionika iz drugih sektora
osim civilnog;
- Uključeno je minimalno 30 volontera u aktivnosti Tematske mreže;
- Izrađeno je minimalno 6 smjernica za razvoj javnih politika utemeljenih
na dokazima;
- Provedeno je minimalno 6 znanstvenih istraživanja;
- Provedeno je minimalno 6 ispitivanja javnog mijenja i potreba društva;
- Objavljeno je minimalno 4 znanstvena članka;
- Objavljeno je minimalno 2 stručna članka;
- Održano je minimalno 6 strukturiranih dijaloga svih dionika i donositelja
odluka;
- Provedeno je minimalno 6 analiza društvenog utjecaja predloženih
intervencija