OBILJEŽENA 30. OBLJETNICA VRO „MASLENICA“

Predstavnici Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ sudjelovali su dana 21. siječnja 2023. godine na obilježavanju 30. obljetnice VRO „Maslenica“.

VRO „Maslenica“ oslobodilačka je operacija Oružanih Snaga Republike Hrvatske i pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova RH, protiv vojnih snaga tzv. "Republike Srpske Krajine" koje su na području Zadra do tada držale okupiranim područje koje je prekidalo kopnenu komunikaciju Dalmacije s područjima pod kontrolom legitimnih vlasti Republike Hrvatske u preostalom dijelu zemlje.

Obilježavanje  30. obljetnice VRO „Maslenica“ započelo je budnicom zadarske Gradske glazbe središtem Poluotoka, nakon čega je uslijedilo polaganje vijenaca kod Središnjeg križa na Gradskom groblju u Zadru. Vijenci su položeni i na spomen-obilježju 3. bojne 4. gardijske brigade "Imotski sokolovi", a u znak sjećanja na sve poginule potom i kod spomenika hrvatskim braniteljima – Kocka položene su ruže i zapaljene svijeće. S istog je mjesta krenuo i mimohod postrojbi sudionica operacije s ratnim zastavama u pratnji predstavnika udruga prositeklih iz Domovinskog rata i Orkestra OSRH duž Obale kneza Branimira te užim centrom grada do crkve Sv. Šime, gdje je služena sveta misa za Domovinu koju je predvodio vojni biskup Jure Bogdan.

Nakon Svete mise, održana je svečana akdemija u zadarskom Hrvatskom narodnom kazalištu kojoj su uz sudionike operacije i obitelji poginulih, nazočili i predsjednik Vlade Andrej Plenković, izaslanik predsjednika RH načelnik Glavnog stožera OSRH admiral Robert Hranj, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora saborski zastupnik Rade Šimičević, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, ministar obrane Mario Banožić i drugi ministri, ratni zapovjednik operacije general Ante Gotovina, zadarski nadbiskup MIlan Zgrablić, vojni ordinarij mons. Jure Bogdan, predstavnici MORH-a i OSRH, župan Zadarske županije Božidar Longin, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, gradonačelnik Zadra Branko Dukić te drugi župani i gradonačelnici, zastupnici u Hrvatskom saboru i Europskom parlamentu, predstavnici Hrvatske vojske i policije te udruge proisteklih iz Domovinskog rata, zapovjednici ratnih postrojbi i drugi uzvanici.

Svim poginulim u agresiji na Republiku Hrvatsku, neka im je vječna slava i hvala!

• A1

• A2