Obilježena 31. obljetnica osnutka 7. gardijske brigade „Puma“

 • Published in NOVOSTI
 1. gardijska brigada „Puma“ osnovana je 23. prosinca 1992. godine, a kako bi dostojno obilježili 31. obljetnicu osnutka, Udruga veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ organizirala je niz aktivnosti.

 

U sklopu navedenog, dana 19. prosinca 2023. godine, u suradnji sa OPG Zlatko Popović iz Opuzena, Udruga veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ korisnicima Doma za starije i nemoćne osobe u Varaždinu darovala je 600 kilograma mandarina. U ime korisnika Doma, vrijedni djelatnici i ravnatelj Doma za starije i nemoćne osobe Varaždin zahvalili su se na hvalevrijednoj akciji koja im je uvelike uljepšala blagdansko vrijeme.

 

Svečano obilježavanje 31. obljetnice osnutka 7. gardijske brigade „PUMA“ započelo je u četvrtak, 21. prosinca 2023. godine, polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća za sve poginule i nestalog pripadnika 7. gardijske brigade „PUMA“ te sve poginule pripadnike 5. bojne 1. A brigade „Tigrovi“ kod spomen-obilježja u Vinici. Počast su, uz članove Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ odali i predstavnici drugih udruga proisteklih iz Domovinskog rata sa područja Varaždinske županije te Izaslanica načelnika Općine Vinica dr.sc. Branimira Štimeca, pročelnica Jedinstvenog Upravnog odjela Ana Cvetko. Nakon polaganja, uslijedila je molitva koju je predvodio župnik Župe Vinica, prečasni Valent Posavec.

 

U četvrtak, 22. prosinca 2023. godine održane su dvije aktivnosti u sklopu obilježavanja 31. obljetnice osnutka 7. gardijske brigade „Puma“. U Parku 7. gardijske brigade Hrvatske vojske „PUMA“, održan je sat povijesti za učenike osnovnih škola. Na satu povijesti sudjelovalo je ukupno devedeset dvoje učenika iz osnovnih škola s područja Grada Varaždina zajedno sa svojim profesorima i pripadnicima 2. OMB „PUME“. Za sve prisutne Udruga je pripremila razne vrste klipića, tople napitke, slatkiše i mandarine. Predavanje o ratnom putu brigade održao je član Udruge Jurica Šare.

 

Središnja svečanost obilježavanja započela je služenjem Svete mise u Crkvi Dobrog Pastira u Varaždinu, koju je predvodio varaždinski biskup msgr. Bože Radoš uz koncelebraciju vojno-policijskog kapelana vlč. Ivice Horvata i župnika Župe sv. Fabijana i Sebastijana, vlč. Ivice Cujzeka.

 

Obilježavanje 31. obljetnice osnutka 7. gardijske brigade „Puma“ nastavljeno je u Vojarni 7. gardijske brigade „Puma“ gdje su u Kapelici sv. Juraj učenici Druge gimnazije Varaždin, njih četrdeset i petero, s profesorima povijesti Nikolom Slunjski i Markom Roguljom te ravnateljicom Druge gimnazije Varaždin Višnjom Horvat položili ruže za sve poginule, nestalog i preminule pripadnike 7. gardijske brigade „Puma“. Odavanje počasti nastavljeno je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća. Vijence su položili: Udruga veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ i obitelji poginulih pripadnika 7. gardijske brigade „Puma“, predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović sa izaslanstvom, izaslanik predsjednika Sabora RH Gordana Jandrokovića, saborski zastupnik Siniša Jenkač, ministar hrvatskih branitelja i potpredsjednik Vlade RH Tomo Medved, državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Špiro Janović te izaslanik ministra obrane Ivana Anušića, državni tajnik Zdravko Jakop. Zajednički vijenac županija, gradova i općina Varaždinske županije položio je župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, a pridružili su se i župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, izaslanik župana Splitsko-dalmatinske županije Blaženka Bobana pročelnik Upravnog odjela za hrvatske branitelje, civilnu zaštitu i ljudska prava Damir Gabrić, gradonačelnik grada Varaždina Neven Bosilj, gradonačelnik grada Lepoglave Marijan Škvarić, gradonačelnica grada Varaždinske Toplice Dragica Ratković te brojni predstavnici i načelnici općina. Također, vijenac su položili i Zbor udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi i izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić, a svijeće su zapalili mnogi predstavnici Udruga proisteklih iz Domovinskog rata. Nakon odavanja počasti, vojno-policijski kapelan vlč. Ivica Horvat predvodio je molitvu odrješenja.

 

Obilježavanje 31. obljetnice osnutka 7. gardijske brigade „Puma“ i Dana 2. oklopno-mehanizirane bojne „Pume“ nastavljano je svečanošću održanoj na pisti u Vojarni 7. gardijske brigade „Puma“ koja je započela svečanim postrojavanjem ešalona 2. oklopno-mehanizirane bojne „Pume“ i ešalona veterana 7. gardijske brigade „Puma“ te pozdravnim govorima. Potom su, novim pripadnicima 2. oklopno-mehanizirane bojne „Pume“ uručene beretke, a najzaslužnijim promaknuća, pohvale i nagrade.  

 

Svečanosti su nazočili predsjednik Republike Hrvatske i vrhovni zapovjednik Oružanih Snaga Republike Hrvatske Zoran Milanović, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića saborski zastupnik Siniša Jenkač, izaslanik ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda državni tajnik Špiro Janović, izaslanik predsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministra obrane Republike Hrvatske Ivana Anušića državni tajnik Zdravko Jakop, načelnik Glavnog Stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske admiral Robert Hranj, zapovjednik HKoV-a general bojnik Tihomir Kundid, zapovjednik Gardijske oklopno-mehanizirane brigade brigadir Valentin Skroza, župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar te predsjednik Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ Robert Puja.  

 

Uputivši čestitke na obljetnici, predsjednik Milanović istaknuo je kako su se pripadnici „Puma“, iako su je većinom popunjavali mladići i djevojke iz sjeverozapadne Hrvatske, dokazali upravo na planinskim vrletima i svojim doprinosom potvrdili da su pravi “planinski lavovi” te poručio današnjim Pumama da nastave uspješan put svojih prethodnika.

 

Admiral Robert Hranj zahvalio je pripadnicima „Puma“ na doprinosu u oslobađanju domovine istaknuvši kako je pobjeda u Domovinskom ratu jedan od temelja moderne Hrvatske države. Mladim pripadnicima „Puma“ poručio je da beretku koju su danas dobili nose s ponosom i sjećanjem na prethodnike koji su je proslavili.

 

Svim prisutnima obratio se i izaslanik predsjednika Vlade i ministra obrane državni tajnik Zdravko Jakop, koji je ujedno i bivši pripadnik 7. gardijske brigade „Puma“ te je istaknuo kako su Pume ostavile dubok trag u Domovinskom ratu, a ratni put 7. gardijske brigade „Puma“ predstavio je predsjednik Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ Robert Puja.

 

Po završetku svečanog obilježavanja u Vojarni 7. gardijske brigade „Puma“, za sve goste, uzvanike, članove Udruge te bivše pripadnike 7. gardijske brigade „Puma“ upriličeno je druženje i domjenak u prostorijama River Pub-a u Varaždinu.

 

U sklopu obilježavanja 31. obljetnice osnutka, dana 23. prosinca 2023. godine, na dan osnutka 7. gardijske brigade „Puma“, na trećem programu Hrvatske televizije premijerno je prikazan dugometražni dokumentarni film, duža verzija u trajanju od 102 minute o ratnom putu 7. gardijske brigade „Puma“, redatelja Darka Dovranića. Dugometražni dokumentarni film inače se sastoji od dvije epizode, epizoda 1: „Od poraza do trijumfa“ te epizoda 2: „Vrijeme pobjeda“.

 

Ovim putem Udruga se najiskrenije zahvaljuje svim članovima Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“, svim bivšim pripadnicima brigade koji su pomogli bilo aktivno, riječima potpore, dolaskom ili na bilo koji drugi način te svima koji su pomogli u pripremi i provedbi obilježavanja 31. obljetnice osnutka 7. gardijske brigade „PUMA: Ministarstvu hrvatskih branitelja, Ministarstvu obrane, 2. oklopno-mehaniziranoj bojni „Pume“, Varaždinskoj županiji, gradu Varaždinu, Općini Vinica, Varaždinskoj biskupiji, vojno-policijskom kapelanu vlč. Ivici Horvatu,  vlč. Ivici Cujzeku, prečasnom Valentu Posavec, učenicima, profesorima i ravnateljici Druge gimnazije Varaždin te medijima koji su popratili obilježavanje 31. obljetnice osnutka 7. gardijske brigade „Puma“.

 

 

SEMPER PRIMUS

 • A

  A

 • A1

  A1

 • A2

  A2

 • A3

  A3

 • A5

  A5

 • A6

  A6

 • A7

  A7

 • A8

  A8

 • B

  B

 • B1

  B1

 • B2

  B2

 • B3

  B3

 • B4

  B4

 • B5

  B5

 • B6

  B6

 • B7

  B7

 • B8

  B8

 • B9

  B9

 • C

  C

 • C1

  C1

 • C2

  C2

 • C3

  C3

 • C4

  C4

 • C5

  C5

 • C6

  C6

 • C7

  C7

 • C8

  C8

 • C9

  C9

 • D

  D

 • D1

  D1

 • D2

  D2

 • D3

  D3

 • D4

  D4

 • D5

  D5

 • D6

  D6

 • E

  E

 • E1

  E1

 • E2

  E2

 • E3

  E3

 • E4

  E4

 • E5

  E5

 • E6

  E6

 • E7

  E7

 • E8

  E8

 • E9

  E9

 • F

  F

 • F1

  F1

 • G

  G

 • G2

  G2

 • G3

  G3

 • G4

  G4

 • G5

  G5

 • G6

  G6

 • G7

  G7

 • G8

  G8

 • G9

  G9

 • H

  H

 • H1

  H1

 • H2

  H2

 • H3

  H3

 • H4

  H4

 • H5

  H5

 • H6

  H6

 • I

  I

 • I1

  I1

  PODACI O UDRUZI

  Udruga veterana 7. Gardijska brigada PUMA

  Harambašićeva 34 42000 Varaždin

  Predsjednik : 095 906 4824

  Tajnik: 095 230 0652

  administrativni tajnik 095 230 0650

  e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

  radno vrijeme pon - pet 08 - 15 sati

   

  UVJETI KORIŠTENJA

  Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na web stranici Udruge ne smiju se reproducirati, distribuirati ili na bilo koji način koristiti u komercijalne svrhe bez izričitog pristanka udruge. Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na ovoj web stranici mogu se koristiti samo za individualne potrebe korisnika uz poštivanje svih autorskih i vlasničkih prava trećih osoba.