Obilježen Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 29. obljetnica vojno-redarstvene operacije „Oluja“ i doček Ivice Nerera u Kninu

Udruga veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ i ove je godine diljem Republike Hrvatske dostojanstveno obilježila Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 29. obljetnicu vojno-redarstvene operacije „Oluja“.

Članovi Udruge i bivši pripadnici brigade prisustvovali su proslavama u Varaždinskoj županiji kao i u ostalim županijama Republike Hrvatske u kojima naši članovi Udruge imaju sjedište.

Svečano obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i 29. obljetnice VRO „Oluja“ dana 2. kolovoza 2024. godine upriličeno je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na centralnim grobljima diljem Lijepe naše, pa tako i u Varaždinu na Varaždinskom groblju kod Križa branitelja. Nakon toga župan Varaždinske županije Anđelko Stričak priredio je prijem u atriju županijske palače za bivše pripadnike postrojbi koje su imale sjedište u Varaždinu.

U sklopu obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i 29. obljetnice VRO „Oluja“, dana 5. kolovoza 2024. godine u Kninu organiziran je doček Ivice Nerera, bivšeg pripadnika 7. gardijske brigade „Puma“, člana Udruge i još uvijek djelatne vojne osobe, pripadnika GOMBR-e, 2. oklopno mehanizirane bojne „PUME“  koji je prevalio put od 390 kilometara biciklom iz Varaždina u Knin po četvrti put u povodu obilježavanja Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, Dana hrvatskih branitelja i 29. obljetnice VRO „Oluja“

Dočeku Ivice Nerera nazočili su pripadnici 2. oklopno mehanizirane bojne „ PUME“, zapovjednik GOMBR-e brigadir Željko Marinov, bivši pripadnici 7. gardijske brigade „Pume“, članovi Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“, gradonačelnik Grada Knina Mario Ćaćić, predsjednik Gradskog vijeća Grada Knina Veselin Đujić te župan Varaždinske županije Anđelko Stričak.

Obilježavanje 29. obljetnice vojno-redarstvene operacije „Oluja“ počelo je tradicionalnom budnicom gradskim ulicama, a na Trgu dr. Ante Starčevića kod Spomenika hrvatske pobjede Oluja 95 odana je počast poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima. Vijence su položili predstavnici obitelji poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja u VRO Oluja, HRVI, ratni zapovjednici i predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, izaslanstva Vlade RH, Hrvatskog sabora i Predsjednika RH te izaslanstvo Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine, kao i predstavnici županija i gradova.

Središnja svečanost održana je na stadionu NK Dinara, a program na Kninskoj tvrđavi prenosio se putem videozida na stadionu i središnjem gradskom trgu.

Zvonjava crkvenih zvona najavila je tradicionalnu ceremoniju podizanja hrvatske zastave na jarbol Kninske tvrđave točno u 9:43, kada su hrvatski vojnici prije 29 godina pobjedonosno ušli u Zvonimirov grad. Potom je isto toliko plotuna najavilo povjesnicu te su pročitana imena 243 poginulih i dvojice nestalih hrvatskih branitelja u VRO „Oluja“, kojima je počast odana i preletom višenamjenskog borbenog aviona Hrvatskog ratnog zrakoplovstva Rafale.

Prigodnim govorima obratili su se u ime hrvatskih branitelja umirovljeni general-pukovnik Slavko Barić, predsjednik Vlade RH Andrej Plenković, predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković te predsjednik RH Zoran Milanović, a u glazbenom dijelu programa nastupile su Klapa HRM-a sv. Juraj i Policijska klapa sv. Mihovil te sopranistica Barbara Suhodolčan - Vrbički.

Nakon završetka svečanosti na stadionu NK Dinara i Kninskoj tvrđavi, u crkvi Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta služena je sv. misa, koju je predvodio vojni ordinarij mons. Jure Bogdan uz koncelebriranje šibenskog biskupa mons. Tomislava Rogića.

Također, već tradicionalno dočekali smo i veliki defile motorista u organizaciji MK Veterani Croatia i 13. pohod „Put Oluje“ u organizaciji PU Dinaridi, kojima ovim putem čestitamo na uspješno provedenom sedmodnevnom pohodu na Dinaru.

Ovim putem Udruga se zahvaljuje gradu Kninu, Varaždinskoj županiji, Ministarstvu hrvatskih branitelja, Ministarstvu obrane Republike Hrvatske i svima koji se s dostojanstvom i ponosom sjećaju naših prijatelja suboraca, koji su ugradili živote u slobodu i neovisnost Republike Hrvatske te obilježavaju važne trenutke iz novije hrvatske povijesti i Domovinskog rata.

• C1

C1