OBILJEŽENA 32. OBLJETNICA OSNUTKA 5. GARDIJSKE BRIGADE „SOKOLOVI“ I OBILJEŽENA 29. OBLJETNICA VRO JUŽNI POTEZ

Predstavnici Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ nazočili su dana 5. listopada 2024. godine obilježavanju 32. obljetnice osnutka 5. gardijske brigade „Sokolovi“  u vojarni 5. gardijske brigade „Slavonski sokolovi” u Vinkovcima. Na svečanom obilježavanju uz brojne okupljene hrvatske branitelje i članove obitelji, poginulih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja nazočili su i  predsjednik RH Zoran Milanović, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Ivan Bosančić, izaslanik predsjednika Vlade Željko Živanović te izaslanstva Vukovarsko - srijemske županije i Grada Vinkovaca koji su kod Spomen obilježja poginulim pripadnicima postrojbe položili  vijence i svijeće.

Prigodnim riječima okupljenima se obratio Renato Kuzminski, pripadnik 5. gardijske brigade i aktivni član Oružanih snaga RH „ Tih devedesetih godina bilo je puno drugačije nego sad, bilo je to drugo vrijeme, ali ponos i dostojanstvo su ostali isti i dan danas.

Nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća služena je sveta misa u kapelici “Kraljice Svete Krunice i sv. Ivana Kapistrana” u vojarni.

Također  u vojarni je održan i Dan otvorenih vrata vinkovačke vojarne gdje su posjetitelji razgledali izložbu vojne opreme i naoružanja, borbenu i neborbenu tehniku postrojbi HV-a, borbena oklopna vozila i info štand Ministarstva obrane.

Nadalje predstavnici Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ nazočili su dana 8. listopada 2024. godine obilježavanju 29. obljetnice VRO „Južni potez“ polaganjem vijenca i paljenjem svijeća kod Križa branitelja na gradskom groblju Varaždin. Molitvu je predvodio vlč. Ivica Cujzek, a nakon odavanja počasti  održana je i misa zadušnica u Crkvi Dobrog pastira u Varaždinu.

Tijekom vojno - redarstvene operacije „Južni potez“ poginulo je 8 pripadnika 7. gardijske brigade „Puma“:

Dean Ivančin - 09.10.1995.

Nenad Solina - 09.10.1995.

Stjepan Maljak - 09.10.1995.

Emil Skroza - 09.10.1995.

Rene Karan - 10.10.1995.

Ivan Vađunec - 10.10.1995.

Milan Gajević - 11.10.1995.

Darko Filipović - 11.10.1995.

To je ujedno bila i zadnja ratna operacija u Domovinskom ratu. Zahvaljujući zauzimanju hidroelektrane Bočac, a i nanešenim teritorijalnim gubicima, srbi su bili prisiljeni sjesti za pregovarački stol, što je na kraju dovelo do potpisivanja Daytonskog sporazuma i kraja rata u BiH.

S posebnim pijetetom prisjećamo se svih hrvatskih branitelja poginulih u VRO „Južni potez“  koji su svoje živote položili na oltar Domovine.

Neka im je vječna slava i hvala.

• A1

• A2