IZLOŽBA FOTOGRAFIJA „PRIJEDOR 1992 - LOGORI, STRATIŠTA, GROBNICE“
- Napisao/la Super User
- Published in NOVOSTI
Izaslanstvo Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ danas je sudjelovalo na otvorenju izložbe fotografija „Prijedor 1992-Logori, stratišta, grobnice“ sa posebnim osvrtom na stradanje Hrvata u prijedorskoj regiji. Izložba je postavljena u prostorijama Hrvatskog generalskog zbora u Zagrebu, a organizatori izložbe su Zavičajni klub Stara Rijeka i Udruga logoraša Prijedor 92.
Prijedor je grad u kojem su bila 4 koncentracijska logora, grad na čijem području je do sada otkriveno preko 460 lokacija sa posmrtnim ostatcima prijedorskih Hrvata i Bošnjaka, grad u kojem je ubijeno 102 djece i 256 žena. Grad na čijem lokalitetu je pronađena i masovna grobnica Tomašica, najveća masovna grobnica u Europi poslije Drugog svjetskog rata. Do sada je na području općine Prijedor evidentirano 3176 ubijenih prijedorskih Hrvata i Bošnjaka.
Ukupno je u dolini rijeke Sane stradalo 239 hrvatskih civila, od čega u Prijedoru 147, u Sanskom Mostu 79, Ključu 9 i Bosanskom Novom 4. Bilo je vrlo malo sudskih procesa koji su se odnosili isključivo na stradavanje ovdašnjih Hrvata. Tek jedna presuda se odnosila na zločin isključivo nad Hrvatima i to na Okružnom sudu Banja Luka gdje su Pero Đurić i Stojan Bešir osuđeni na 8, odnosno 7, godina za ubojstvo Ive Gavranovića. Svojevremeno se na istom sudu odigrala farsa oko suđenja jedanaestorici prijedorskih policajaca koji su bili optuženi za nezakonito držanje u kućnom pritvoru, ali ne i za ubojstvo svećenika Tomislava Matanovića. Ta optužba je odbačena kao i optužnica protiv trojice Prijedorčana za rušenje župnog ureda u Prijedoru. U Prijedorskoj općini se dogodio i najmasovniji zločin nad Hrvatima u kratkom vremenskom razdoblju u cijeloj BiH, u selu Briševo, 24. i 25. srpnja 1992. godine kada je ubijeno 67 civila. Najmlađa žrtva bio je 14-godišnji Ervin Matanović, a najstarija 81-godišnji Stipo Dimač. Za pokolj do sada još nitko nije odgovarao.