Obilježena 28. obljetnica osnutka 7. gardijske brigade „PUMA“

Svečano obilježavanje 28. obljetnice osnutka 7. gardijske brigade „PUMA“ započelo je u ponedjeljak, 21. prosinca 2020. godine, svetom misom zadušnicom za sve poginule i umrle pripadnike brigade i jednog nestalog u Crkvi Dobrog Pastira koju su predvodili  vlč. Ivica Cujzek i vlč. Ivica Horvat.

Zbog epidemioloških mjera ove godine je obljetnica obilježena skromno i s manje uzvanika te bivših pripadnika brigade. Sva događanja su bila ograničena na maksimalan broj od 25 osoba.

Usprkos tome, obljetnici su nazočili predstavnici državnih i lokalnih vlasti te predstavnici braniteljskih udruga.

Svečanosti su nazočili izaslanik Predsjednika Republike Hrvatske i vrhovnog zapovjednika Oružanih snaga RH ujedno posebni predsjednikov savjetnik za veterane Domovinskog rata general pukovnik Marijan Mareković, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, saborski zastupnik Anđelko Stričak,  potpredsjednik Vlade RH i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministar obrane Mario Banožić, brigadni general Zdravko Jakop, državni tajnik u Ministarstvu obrane, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH admiral Robert Hranj, zapovjednik HKoV-a, general pukovnik Boris Šerić, zapovjednik GOMBR-e brigade brigadni gerenal Mijo Validžić, zapovjednik 2. OMB-e „ Pume“, bojnik Stjepan Jalžabetić, župan Varaždinske županije Radimir Čačić, predsjednik Županijske skupštine Alen Runac, zamjenik gradonačelnika grada Varaždina Zlatan Avar i predsjednik Gradskog vijeća grada Varaždina Damir Habijan.

Nakon Sv. mise, uslijedila su dva službena polaganja vijenaca i paljenje svijeća. Izaslanstva predvođena ministrom obrane Mariom Banožićem nakon predanog prijavka i pregleda počasne satnije, uputila su se u kapelicu Sv. Jurja.

Nakon intoniranja državne himne i minute šutnje položeni su vijenci i zapaljenje  svijeće u kapelici Sv. Jurja u vojarni 7. gardijske brigade „Pume“ u čast i sjećanje na sve poginule, smrtno stradale, nestalog i sve umrle pripadnike 7. gardijske brigade „PUMA“. Molitvu za sve poginule, smrtno stradale, nestalog i sve umrle pripadnike 7. gardijske brigade „PUMA“. predvodio je vojno- policijski kapelan vlč. Ivica Horvat.

Nakon odavanja počasti i upisa u knjigu sjećanja izaslanstva su obišla vojarnu, izvršili pregled djela 2. OMB-e „Pume“.

Istovremeno, na Varaždinskom groblju, izaslanstva udruga proisteklh iz Domovinskog rata predvođena izaslanstvom Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ na Križu branitelja položila su vijenac i zapalili svijeće.

Molitvu za sve poginule, smrtno stradale, nestalog i sve umrle pripadnike 7. gardijske brigade „PUMA“ predvodio je vlč. Ivica Cujzek.

Prigodom obljetnice osnutka 7. gardijske brigade „Puma“, HRT je premijerno, 14.12. i 21.12.2020. godine emitirao dvije epizode novog dokumentarnog filma o ratnom putu 7. gardijske brigade „Puma“.

Na samu obljetnicu osnutka brigade, 23.12.2020. godine izaslanstva Udruge 7. gardijske brigade „PUMA“, 1. A brigade „Tigrovi“, UDVDR-a klub Vinica predvođene načelnikom općine Marijanom Kostanjevcem i predstavnicima 2. OMB-e „Pume“ zapovjednikom 2. OMB-e „ Pume“, bojnik Stjepan Jalžabetić i prvim dočasnikom bojne časničkim namjesnikom Daliborom Škvarićem uz molitvu za sve poginule hrvatske branitelje, položili su vijenac i zapalili svijeće na Vinici kod spomen-ploče 5. bojne 1. A brigade ZNG i 7. gardijske brigade „PUMA“.

Za 28. obljetnicu osnutka brigade, Udruga je planirala i otkrivanje novih spomen ploča smrtno stradalih pripadnika 1. A brigade „Tigrovi“ i 7. gardijske brigade „PUMA“ u kapelici Svetog Jurja, nažalost zbog epidemioloških mjera i krize izazvane coronavirusom odlučili smo da ćemo spomen ploče svečano otvoriti i blagosloviti na blagdan sv. Jurja, zaštitnika 7. gardijske brigade „PUMA“.

Ovim putem Udruga se zahvaljuje svima koji su pomogli u pripremi i provedbi obilježavanja 28. obljetnice osnutka 7. gardijske brigade „PUMA“.

Oblj14

Oblj35