Obilježena 29. obljetnica osnutka 7. gardijske brigade „PUMA“

 • Published in NOVOSTI

Svečano obilježavanje 29. obljetnice osnutka 7. gardijske brigade „PUMA“ započelo je u utorak, 21. prosinca 2021. godine, satom povijesti za pripadnike 2. OMB „Pume“ u vojarni 7. gardijske brigade „Puma“. Sat povijesti o ratnom putu brigade održali su Ratko Dragović i Mirko Bočkaj.

 

U srijedu, 22. prosinca 2021. godine, članovi Udruge „PUMA“, članovi Udruge „Tigrovi“ podružnice Varaždin, članovi UDVDR  Klub Vinica, načelnik općine Vinica Branimir Štimec i državni tajnik Ministarstva obrane RH Zdravko Jakop, položili su cvijeće i zapalili svijeće kod spomen ploče gdje smo se prisjetili ustrojavanja 7. gardijske brigade „Puma“ i svih poginulih, nestalog i preminulih pripadnika 5. bojne 1. A. brigade i 7. gardijske brigade.

Nadalje, u vojarni 7. gardijske brigade „Puma“, povodom Dana 2. OMB „Pume“ u kapelici Sv. Jurja služena je Sv. misa koju je predvodio vojno- policijski kapelan Ivica Horvat, a nakon Sv. mise bilo je svečano postrojavanje gdje je održana primopredaja dužnosti zapovjednika bojne između pukovnika Stjepana Jalžabetića i bojnika Krunoslava Slavinca te svečano uručenje nagrada i činova zaslužnima.

Paralelno, u Parku 7. gardijske brigade Hrvatske vojske „Puma“, održan je sat povijesti za učenike osnovnih škola. Na satu povijesti  sudjelovao je 91 učenik 8. razreda  1., .2., 3., 4. i 6. razreda osnovnih škola zajedno sa svojim profesorima. Za sve prisutne Udruga je pripremila razne vrste klipića, tople napitke, slatkiše i mandarine. Predavanje o ratnom putu brigade održao je tajnik Udruge Jurica Šare.

Također tog dana u popodnevnim satima, Predsjednik Republike i vrhovni zapovjednik OS RH Zoran Milanović posjetio je Vojarnu 7. gardijske brigade „Puma“ u kojoj se susreo s veteranima Udruge „PUMA“, zapovjednikom 2. OMB „Pume“ bojnikom Krunoslavom Slavincem, zapovjednikom GOMBR-e general bojnikom Mijom Validžićem, zamjenikom načelnika Glavnog stožera OSRH general pukovnikom Sinišom Jurkovićem, zapovjednikom HKoV-a general pukovnikom Borisom Šerićem te predstavnicima Grada Varaždina i Varaždinske županije.

Tom prilikom u Kapelici Sv. Jurja, Predsjednik Zoran Milanović položio je vijenac i zapalio svijeću u spomen na poginule, preminule i nestalog pripadnika 7. gardijske brigade.

Nakon tog čina sa Predsjednikom Republike održan je radni sastanak gdje smo Predsjednika informirali o ratnom putu brigade, o mjestima pogibije naših pripadnika te o radu Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“:

 

Program obilježavanja glavnog dana 23.12. 2021. godine započeo je Sv. misom u Crkvi Dobrog pastira koju su predvodili vlč. Ivica Cujzek, vlč. Ozren Bizek i vojno - policijski kapelan vlč. Ivica Horvat.

Nakon Sv. mise u Vojarni 7. gardijske brigade „Puma“ položeni su vijenci i zapaljene svijeće za sve poginule, nestalog i preminule pripdnike 7. gardijske brigade.

Vijence su položili: Udruga veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ i obitelji poginulih. Izaslanik Predsjednika Sabora RH Gordana Jandrokovića, saborski zastupnik Damir Habijan. Zajednički vijenac položili su: izaslanik Predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, državni tajnik Darko Nekić, izaslanik ministra obrane Maria Banožića, državni tajnik Zdravko Jakop, zamjenik zapovjednika Glavnog stožera OSRH general pukovnik Siniša Jurković, zamjenik zapovjednika HKoV-a general bojnik Tihomir Kundid, zapovjednik GOMBR-e general bojnik Mijo Validžić te zapovjednik 2. OMB „Pume“ Krunoslav Slavinec.

Župan Varaždinske županije Anđelko Stričak i župan Međimurske županije Matija Posavec.

Gradonačelnik grada Varaždina Neven Bosilj, gradonačelnik grada Ludbrega Dubravko

Bilić, gradonačelnica grada Varaždinske Toplice Dragica Ratković, vijećnik grada Lepoglave Robert Dukarić, načelnik općine Petrijanec Željko Posavec, te izaslanstva ostalih općina.

Također, svijeće su zapalili i mnogobrojni predstavnici Udruga proisteklih iz Domovinskog rata.

Vrhunac polaganja odavanja počasti uslijedio je kada su učenici 2. Gimnazije Varaždin, njih 51, s profesorima povijesti Markom Roguljom i Nikolom Slunjski te ravnateljicom 2. gimnazije Varaždin, Zdravkom Grđan., našim partnerima u projektu „ Tragovima nacionalnog i lokalnog identiteta“ položili ruže u kapelici Sv. Jurja za sve poginule,  preminule i nestalog pripadnika "Puma".

Nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća uslijedio je blagoslov 26 spomen ploča koje su nedostajale i  vitraja Križnog puta  u kapelici Sv.Jurja u vojarni 7. gardijske brigade "Puma“ koji je predvodio vojno- policijski kapelan Ivica Horvat. Ovim činom završeno je postavljanje svih spomen ploča poginulim, preminulim i nestalom pripadniku 7. gardijske brigade „ Puma“, kao i preminulim pripadnicima 5. bojne 1. A. brigade „Tigrovi „.

Tako se sada u Kapelici Sv. Jurja nalaze spomen ploče 28 -ici poginulih i preminulih pripadnika 5. bojne 1. A. brigade „Tigrovi“ sa pripadajućom oznakom bojne, te 91-a spomen ploča poginulim i preminulim pripadnicima 7. gardijske brigade „Puma„ kao i spomen ploča nestalom pripadniku brigade Miroslavu Harči.

 

Na kraju, za sve goste, uzvanike, članove Udruge, bivše pripadnike 7. gardijske brigade „PUMA“, Udruge proistekle iz Domovinskog rata upriličeno je druženje i domjenak  u šatoru na prostoru UDVDR, Ogranak Varaždin.

 

Ovim putem Udruga se najiskrenije zahvaljuje svima koji su pomogli u pripremi i provedbi obilježavanja 29. obljetnice osnivanja 7. gardijske brigade „PUMA“: općinama Vinica i Maruševec, gradovima Ivanec i Lepoglava, Ministarstvu obrane, 2. OMB „Pume“,  Ministarstvu hrvatskih branitelja, Euro- Milk d.o.o. Beloslavec, Klesarski obrt Katanec, Glaž d.o.o., Sefir d.o.o., Git d.o.o., UDVDR Ogranak Varaždin, UDVDR Klub Vinica, svećenicima Ivici Cujzeku, Ozrenu Bizeku i Ivici Horvatu te članovima Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“.

 

SEMPER PRIMUS

 

 • A

  A

 • A1

  A1

 • A2

  A2

 • B

  B

 • B1

  B1

 • B2

  B2

 • B3

  B3

 • B4

  B4

 • B6

  B6

 • C

  C

 • C1

  C1

 • D

  D

 • D1

  D1

 • E

  E

 • E1

  E1

 • E2

  E2

 • E3

  E3

 • E4

  E4

 • E5

  E5

 • E6

  E6

 • E7

  E7

 • F

  F

 • F1

  F1

 • F2

  F2

 • F3

  F3

 • G10

  G10

 • G11

  G11

 • G12

  G12

 • G13

  G13

 • G14

  G14

 • G15

  G15

 • G16

  G16

 • G17

  G17

 • G18

  G18

 • G19

  G19

 • G2

  G2

 • G20

  G20

 • G21

  G21

 • G22

  G22

 • G23

  G23

 • G24

  G24

 • G25

  G25

 • G3

  G3

 • G4

  G4

 • G5

  G5

 • G6

  G6

 • G7

  G7

 • G8

  G8

 • G9

  G9

  PODACI O UDRUZI

  Udruga veterana 7. Gardijska brigada PUMA

  Harambašićeva 34 42000 Varaždin

  Predsjednik : 095 906 4824

  Tajnik: 095 230 0652

  administrativni tajnik 095 230 0650

  e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

  radno vrijeme pon - pet 08 - 15 sati

   

  UVJETI KORIŠTENJA

  Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na web stranici Udruge ne smiju se reproducirati, distribuirati ili na bilo koji način koristiti u komercijalne svrhe bez izričitog pristanka udruge. Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na ovoj web stranici mogu se koristiti samo za individualne potrebe korisnika uz poštivanje svih autorskih i vlasničkih prava trećih osoba.