Sječanje na zapovjednika 7. GBR Ivan Korade

U nedjelju, 3. travnja 2022. godine, na godišnjicu smrti general bojnika Ivana Koradea, predstavnici Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ obišli su grob, pomolili se i zapalili svijeće svojem ratnom zapovjedniku.

Ratni put Ivana Korade započinje  početkom 1991. godine kao dragovoljac u jedinicama Specijalne policije. Osnivanjem ZNG, priključuje se 1.gardijskoj brigadi „Tigrovima“ te sa njima sudjeluje u borbenim djelovanjima na novljanskom i južnom bojištu. U ljeto 1992. godine postaje zapovjednik 5.bojne Tigrova. Na Južnom bojištu na dubrovačkom području  u ljeto 1992. godine teško je ranjen  pri čemu je izgubio ruku. Nakon veoma kratkog oporavka vraća se na teren.

23.12.1992. godine imenovan je  za Zapovjednika 7. gardijske motorizirane brigade „PUMA“.

Sa 7. gardijskom brigadom sudjeluje na karlovačkom, zadarskom i šibenskom bojištu. Tijekom 1994. i 1995. godine vrlo uspješno vodi brigadu kroz operacije „Zima 94“, „Skok 1“  „Ljeto 95“ te u operaciji „Oluja“. General bojnik Ivan Korade ostat će u zapamćen jer je 05.kolovoza 1995. godine nakon što je sa svojom 7. gardijskom brigadom oslobodio kraljevski grad Knin , te postavio hrvatsku zastavu na kninskoj tvrđavi.

Nakon oslobođenja Knina, uspješno vodi brigadu kroz operacije „Maestral“ i „Južni potez“.

Sa 7. gardijskom brigadom na terenu  je proveo ukupno 840 dana ,te 17.10.1995. godine vraća svoju 7. gardijsku brigadu u Varaždin. Tijekom ožujka 1996. godine imenovan je za Zapovjednika VI Zbornog područja Bjelovar, a umirovljen je u listopadu 2000. godine u činu general bojnika.

Počivao u miru božjem!