OBILJEŽENA 30. OBLJETNICA AKCIJE „DRAČE“

 • Published in NOVOSTI

U povodu 30. obljetnice akcije „Drače“ i sjećanja na poginule i ranjene pripadnike 7. gardijske brigade „Puma“, Udruga veterana 7.gardijska brigada „PUMA“ dana 03. i 05. ožujka 2023. godine organizirala je obilježavanje 30. obljetnice akcije Drače.

Dana 03. ožujka 2023. godine održana je prezentacija VRO „Maslenica“ i terenska nastava u kojoj su sudjelovali 30 gardista 2. OMB „PUME“ sa zapovjednikom bojne, bojnikom Krunoslavom Slavincem te 53 učenika od prvog do četvrtog razreda sa profesorima Markom Roguljom i Nikolom Slunjski te ravnateljicom Druge gimnazije Varaždin Zdravkom Grđan, a sve u sklopu projekta „Tragovima lokalnog i nacionalnog identiteta“ kojeg provodimo u suradnji s Drugom gimnazijom Varaždin. Projekt je financiran sredstvima Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Prezentacija VRO „Maslenica“ održana je u Centru za edukaciju u zoni Poličnik koju je predvodio brigadir u miru, gospodin Danijel Kotlar zajedno sa 10 bivših pripadnika, članova Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“. Nakon detaljne prezentacije o VRO „Maslenica“, jedne od značajnijih ratnih akcija za Hrvatsku, uslijedila je terenska nastava na Gradini, a potom i u mjestima Suhovare i Drače. Pripadnici 7. gardijske brigade „Puma“, zajedno sa učenicima, profesorima i ravnateljicom Druge gimnazije Varaždin, gardistima 2. OMB „PUME“ te zapovjednikom bojne kod spomenika u Suhovarama položili su vijence i zapalili svijeće u čast poginulim pripadnicima 7. gardijske brigade „Puma“ stradalim u akciji „Drače“ i VRO „Maslenica“.

Središnje obilježavanje 30. obljetnice akcije Drače održano je u nedjelju, 05. ožujka 2023. godine u organizaciji Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“, Općine Poličnik i Udruge hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata općine Poličnik. Obilježavanje je započelo Svetom misom u crkvi Gospe od zdravlja u Suhovarama, nakon čega je polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća odana počast poginulim pripadnicima 7. gardijske brigade „Puma“ stradalim u akciji „Drače“. 

Obilježavanje je nastavljeno paljenjem svijeća na mjestima stradavanja pripadnika 7. gardijske brigade „Puma“ u Suhovarama i Dračama, a zatim i kod spomenika u mjestima Islam Latinski, Kašić i Novigrad za sve poginule hrvatske branitelje stradale na tim područjima. Ujedno, predstavnici Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ obišli su posljednja počivališta preminulih pripadnika 7. gardijske brigade „Puma“ Borisa Šušića u Islamu Latinskom i Nikole Krpine u mjestu Banjevci.

Uz načelnika Općine Poličnik Davora Lončara, obitelji poginulih pripadnika 7. gardijske brigade "Puma“, pripadnike Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“, zamjenika gradonačelnika Grada Zadra Ante Babića, zamjenika pročelnika Upravnog odjela za hrvatske branitelje Zadarske županije Bernarda Marune, izaslanstva 2. oklopno mehanizirane bojne „ PUME“ sa zapovjednikom Krunoslavom Slavincem, počast poginulima je u pratnji Husarske garde odao i župan Varaždinske županije Anđelko Stričak, izaslanik ministra obrane Republike Hrvatske Maria Banožića gospodin Ivica Ušljebrka, izaslanik ministra hrvatskih branitelja i potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske Tome Medveda gospodin Jozo Šerić i predsjednik Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi Siniša Troha. Obilježavanju je nazočio i general Rahim Ademi, kao i članovi te predstavnici mnogobrojnih braniteljskih udruga s područja Općine Poličnik te cijele Zadarske županije.

- Niti imamo pravo, a niti ćemo zaboraviti te dane, a poglavito ćemo se uvijek s ponosom sjećati onih koji su dali svoje živote u obrani ovog dijela Hrvatske. Pripadnici 7. gardijske brigade su jako puno učinili za obranu Hrvatske i vjerujte mi da će i buduće generacije to znati cijeniti. Varaždinke i Varaždinci budite ponosni na „Pume“- rekao je načelnik Općine Poličnik Davor Lončar.

Župan Varaždinske županije, Anđelko Stričak zahvalio se mještanima te načelniku Općini Poličnik što obilježavaju, čuvaju i cijene žrtvu pripadnika legendarne 7. gardijske brigade „Puma“.

Na obilježavanju 30. obljetnice akcije „Drače“ dana 03. i 05. ožujka 2023. godine ukupno je sudjelovalo oko 350 osoba.

Ovim putem zahvaljujemo se Općini Poličnik, načelniku Općine Poličnik Davoru Lončaru, Udruzi hrvatskih dragovoljaca Domovinskog rata općine Poličnik te mještanima Suhovara i Poličnika na gostoprimstvu i organizaciji obilježavanja 30. obljetnice akcije „Drače“, Don Damiru Juričinu, Kulturno-umjetničkom društvu Carza i Klapi Koporan iz Općine Poličnik te svima koji su nazočili i uveličali obilježavanje 30. obljetnice akcije „Drače“.

 

 • A

  A

 • B

  B

 • B1

  B1

 • B2

  B2

 • B3

  B3

 • B4

  B4

 • B5

  B5

 • B5a

  B5a

 • B6

  B6

 • C

  C

 • C1

  C1

 • C2

  C2

 • C3

  C3

 • C4

  C4

 • D

  D

 • D1

  D1

 • D2

  D2

 • D3

  D3

 • E

  E

 • E1

  E1

 • E2

  E2

 • E3

  E3

 • F

  F

 • F1

  F1

 • F2

  F2

 • F3

  F3

 • G

  G

 • G1

  G1

 • G2

  G2

 • G3

  G3

 • G4

  G4

  PODACI O UDRUZI

  Udruga veterana 7. Gardijska brigada PUMA

  Harambašićeva 34 42000 Varaždin

  Predsjednik : 095 906 4824

  Tajnik: 095 230 0652

  administrativni tajnik 095 230 0650

  e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

  radno vrijeme pon - pet 08 - 15 sati

   

  UVJETI KORIŠTENJA

  Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na web stranici Udruge ne smiju se reproducirati, distribuirati ili na bilo koji način koristiti u komercijalne svrhe bez izričitog pristanka udruge. Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na ovoj web stranici mogu se koristiti samo za individualne potrebe korisnika uz poštivanje svih autorskih i vlasničkih prava trećih osoba.