TERENSKA NASTAVA NA PAPUKU U SKLOPU PROJEKTA „TRAGOVIMA LOKALNOG I NACIONALNOG IDENTITETA“

 • Published in NOVOSTI

Dana 20. travnja 2023. godine provedena je treća terenska nastava u sklopu projekta „Tragovima lokalnog i nacionalnog identiteta“ kojeg provodimo u suradnji s Drugom gimnazijom Varaždin i Udrugom specijalne jedinice PU Varaždinske „Roda“.

Terenska nastava provedena je na području Papuka, gdje je Specijalna jedinica policije PU Varaždinske „Roda“ tijekom Domovinskog rata 1992. godine provodila akcije čišćenja „Trokut“. Tijekom provođenja akcije čišćenja, vozilo sa pripadnicima Specijalne jedinice policije naišlo je na protutenkovsku minu i život je izgubio policajac Miro Košćak.

Članovi Udruge specijalne policije PU Varaždinske „Roda“ učenicima Druge gimnazije Varaždin ispričali su svoja živopisna svjedočanstva o akcijama čišćenja na Papuku, o Domovinskom ratu te ulozi MUP-a i Specijalne policije u Domovinskom ratu. Tajnik Udruge „Roda“, Ivo Loborec učenike je  upoznao s ulogom policije u Domovinskom ratu, dok ih je Rajko Horvat upoznao sa tijekom akcije čišćenja,  životom te radom specijalaca na terenu i ispričao svoje svjedočanstvo tijekom pogibije policajca Mire Košćaka. Dr. Ivan Herman, koji je bio liječnik za vrijeme Domovinskog rata, učenike je upoznao s radom saniteta i medicinske struke tijekom Domovinskog rata i ispripovijedao svoja svjedočanstva s ratnih terena.

Nakon izlaganja specijalaca, učenici su odali počast kod spomen obilježja ratnom pripadniku Specijalne jedinice policije „Roda“ Miri Košćaku u Slatinskom Drenovcu, Općina Čačinci.

Terenska nastava nastavljena je posjetom Parku prirode Papuk tijekom koje su učenici obišli edukativnu stazu te se upoznali s povijesnim i prirodnim znamenitostima te čuli vrijedne informacije o geološkoj i biološkoj raznolikosti Hrvatske. Posjetili smo i Geološki spomenik prirode Rupnica kod Voćina, jedinstven geološki fenomen u svijetu.

Zahvaljujemo se vrijednim djelatnicima Parka prirode „Papuk“ i vodičima koji su nas upoznali s Parkom i povijesti Papuka te članovima Udruge specijalne jedinice policije PU Varaždinske „Roda“ na dragocjenim svjedočanstvima i iskustvima koje su pružili učenicima Druge gimnazije Varaždin.

Projekt nastavljamo i dalje, prenoseći na mlade iskustva i priče iz Domovinskog rata, a suradnju s „Rodama“ nastavit ćemo dalje i u ovom i u budućim projektima.

SEMPER PRIMUS

 • A

  A

 • A1

  A1

 • B

  B

 • B1

  B1

 • B2

  B2

 • B3

  B3

 • B4

  B4

 • C

  C

 • C1

  C1

 • C2

  C2

 • C3

  C3

 • C4

  C4

 • C5

  C5

  PODACI O UDRUZI

  Udruga veterana 7. Gardijska brigada PUMA

  Harambašićeva 34 42000 Varaždin

  Predsjednik : 095 906 4824

  Tajnik: 095 230 0652

  administrativni tajnik 095 230 0650

  e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

  radno vrijeme pon - pet 08 - 15 sati

   

  UVJETI KORIŠTENJA

  Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na web stranici Udruge ne smiju se reproducirati, distribuirati ili na bilo koji način koristiti u komercijalne svrhe bez izričitog pristanka udruge. Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na ovoj web stranici mogu se koristiti samo za individualne potrebe korisnika uz poštivanje svih autorskih i vlasničkih prava trećih osoba.