Obilježene 32. obljetnice osnutka 4. gardijske brigade „ Pauci“ i 3. gardijske brigade „Kune“

Predstavnici Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ sudjelovali su dana 28. i 29. travnja 2023. godine na obilježavanju 32. obljetnice osnutka 4. gardijske brigade „Pauci“ u Splitu i 3. gardijske brigade „Kune“ u Osijeku.

1. gardijska brigada „Pauci“ ​proslavila je dana 28. travnja 2023. u svojoj nekadašnjoj vojarni na Dračevcu 32. godišnjicu ustrojavanja, a samoj svečanosti nazočili su predsjednik Republike Zoran Milanović, potpredsjednik Vlade i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ujedno izaslanik predsjednika Vlade, načelnik Glavnog stožera OSRH admiral Robert Hranj, zapovjednik Hrvatske kopnene vojske general pukovnik Boris Šerić, ratni zapovjednik 4. gardijske brigade Damir Krstičević i Mirko Šundov te brojni drugi gosti.

U organizaciji Gardijske mehanizirane brigade HV-a održana je svečana prisega i dodjela 50 crvenih beretki, među kojima je 20 uručeno mladim pripadnicima Bojne Pauci, a tom prigodom održan je moto-defile te padobranski skokovi. U sklopu svečanosti položeni su vijenci i zapaljene su svijeće u Spomen kapelice sv. Križ, Dračevac te pročitana imena poginulih.

Svečanost je završila svetom misom, a potom je na Medicinskom fakultetu održana svečana akademija, na kojoj je također sudjelovao ministar Medved te je i tom prigodom čestitao Paucima 32. obljetnicu ustrojavanja njihove brigade i istaknuo je impresivan ratni put 4. gardijske brigade i naglasio da ga raduje zajedništvo veterana 4. gardijske brigade, njihovih zapovjednika da su u sinergiji s udrugom.

Nadalje, dana 29. travnja 2023. godine u Osijeku, obilježena je 32. obljetnica osnutka 3. gardijske brigade “Kune”  svečanim programom kojem su nazočili brojni gosti. Nakon svete mise u u Donjogradskoj crkvi “Preslavnog imena Marijina”, položeni su vijenci i zapaljene svijeće kod Spomen obilježja pripadnicima 3. gardijske brigade „Kune“ u sveučilišnom kampusu, a potom je održana svečana Akademija te prigodna izložba fotografija i ratnih eksponata iz Domovinskog rata u plavoj sali Doma HV “brigadir Ivan Rebrina”.

Svečanom obilježavanju nazočili su izaslanik predsjednika RH i vrhovnog zapovjednika OSRH Zorana Milanovića, zamjenik načelnika GS OSRH general-pukovnik Siniša Jurković, ministar obrane Mario Banožić, izaslanik predsjednika Vlade Andreja Plenkovića i potpredsjednika Vlade i ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Darko Nekić, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, saborski zastupnik Stipan Šašlin uz brojne generale i časnike HV te predstavnike jedinica lokalne samouprave Osječko-baranjske i Vukovarsko–srijemske županije.

Ovim putem zahvaljujemo domaćinima na srdačnom gostoprimstvu te im još jednom čestitamo 32. obljetnicu osnutka brigada!

• A1

• A2