TERENSKA NASTAVA KLIS – SOLIN – SPLIT – KNIN U SKLOPU PROJEKTA „TRAGOVIMA LOKALNOG I NACIONALNOG IDENTITETA“
- Napisao/la Željko Dragašević
- Published in NOVOSTI
Dana 29. i 30. travnja 2023. godine u sklopu projekta „Tragovima lokalnog i nacionalnog identiteta“ u kojem surađujemo s 2. gimnazijom Varaždin, proveli smo četvrtu tj. zadnju terensku nastavu u ovogodišnjem projektu. Terenska nastava je započela posjetom utvrdi Klis kroz koju su nas proveli članovi Povijesne postrojbe kliški Uskoci. Kroz zanimljivu prezentaciju tvrđave i mini radionice streljaštva i mačevanja, učenici su mogli saznati vrijedne informacije iz povijesti tvrđave Klis i borbi Uskoka protiv Turaka, ali i o cjelokupnoj povijesti tvrđave koja je korištena još od doba Ilira.
Za kraj posjete tvrđavi Klis, kliški Uskoci podučili su učenike vještinama streljaštva, tj. rukovanja lukom i strijelom te vještini mačevanja.
Nastavak terenske nastave uslijedio je u antičkoj Saloni. Salona je u povijesti bila jedan od značajnijih gradova u Rimskom carstvu, a od nje su danas ostale samo ruševine. Međutim kroz povijest Salone učenici su naučili o dolasku kršćanstva na naše prostore, o povijesti Splita i okolice te povijesti Hrvatske.
Posjet Splitu i Dioklecijanovoj palači je na dosadašnji dio povijesti došao kao kruna. Kroz razgledavanje Splita, a povezujući povijest Salone koju su mogli čuti prije toga, učenici su naučili kako i zašto je nastao Split, a povezujući povijest Klisa, shvatili su što su Uskoci branili te kako su obranili Split i okolicu.
Kako bi učenicima pružili isječke iz cjelokupne povijesti Hrvata, od antike pa do današnjeg doba, u povratku za Varaždin posjetili smo hrvatski kraljevski grad Knin, slap Krčić, jedan od izvora rijeke Krke. Sa učenicima posjetili smo vojarnu 4. gardijske brigade Pauci gdje su nas pripadnici bojne upoznali sa povjesnicom i ratnim putem 4. gardijske brigade. Također obišli smo i Spomen sobu gdje se nalaze portreti poginulih, preminulih i nestalih pripadnika 4. gardijske brigade “Pauci“ te smo u znak sjećanja zapalili svijeću.
Za kraj terenske nastave zapalili smo svijeću i kod spomenika „Oluja 95“ u centru grada gdje smo ih upoznali sa VRO „Oluja“, našom ulogom u njoj i doprinosom 7. gardijske brigade „Puma“ u istoj.
Ovim putem zahvaljujemo se svima koji su nam pomogli u realizaciji ove terenske nastave: Povijesnoj postrojbi kliških Uskoka, Arheološkom muzeju Salona, pripadnicima bojne Pauci u Kninu, HGSS – Stanica Split, posebno Anđi, Juri i Čerči te svima koji su pridonijeli uspješnom završetku ove terenske nastave.
Završetak projekta „Tragovima lokalnog i nacionalnog identiteta“ predviđen je za 09.05.2023. godine u 2. gimnaziji Varaždin gdje će se održati prezentacija i istraživanja koja su proveli učenici tijekom projekta i tom prilikom za njih pedesetdvoje bit će dodijeljene diplome i nagrade za sudjelovanje u projektu.
SEMPER PRIMUS