OBIlLJEŽENA 28. OBLJETNICA POGIBIJE 23 HRVATSKA PRIPADNIKA U AKCIJI „DERALE“

 • Published in NOVOSTI

Dana 13. kolovoza 2023. godine u Obljaju pokraj Bosanskog Grahova, obilježena je 28. obljetnica pogibije 23 pripadnika Hrvatske vojske u akciji „Derale“. Ovaj događaj manje je poznat u hrvatskoj javnosti, mada je bio vrlo važan, posebno kao pokušaj vojske Republike Srpske da povrati kontrolu nad Bosanskim Grahovom i ugrozi tek oslobođeni Knin. Dok se u Hrvatskoj slavila operacija VRO „Oluja“, završetak rata i oslobođenje okupiranih područja, Hrvatska vojska nalazila se u BiH i tamo još uvijek branila tek oslobođena područja.

 I ove godine, predstavnici Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ sudjelovali su na komemoraciji u spomen na 23 poginula hrvatska vojnika među kojima su i dvojica pripadnika 7. gardijske brigade „Puma“, Romano Ribić i Stjepan Križanec.

 Nakon pozdravnih govora domaćina, predstavnika Udruge za očuvanje kulturne i povijesne baštine „Don Juraj Gospodnetić“ Krešimira Šarića, u dvorištu župne Crkve sv. Ilije Proroka u Obljaju uslijedio je blagoslov Spomen obilježja „Grahovski žrtvoslov“, zajedničkog spomenika

žrtvama II. svjetskog rata i poraća te žrtvama Domovinskog rata sa područja župe i bivše općine Bosansko Grahovo.  Izgradnja Spomen obilježja „Grahovski žrtvoslov“ sufinancirana je od Ministarstva hrvatskih branitelja, Splitsko-dalmatinske županije, udruga proisteklih iz Domovinskog rata te privatnih donacija.

 U župnoj crkvi sv. Ilije Proroka u Obljaju održana je Sveta misa zadušnica koju je predvodio banjalučki biskup mons. Franjo Komarica u koncelebraciji s drvarsko-grahovskim župnikom don Davorom Klečinom. Potom su, kod središnjeg Spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima u Bosanskom Grahovu položeni vijenci i zapaljene svijeće uz nazočnost počasnog voda OS BIH.

 Komemoraciji su nazočili izaslanik ministra hrvatskih branitelja i potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske Tome Medveda, Župan Splitsko Dalmatinske županije sa suradnicima, dogradonačelnica grada Kaštela kao i predstavnici izvršne vlasti HB Kantona.

 Organizator i ovogodišnjeg Dana sjećanja u Bosanskom Grahovu su Udruga za očuvanje kulturne i povijesne baštine „Don Juraj Gospodnetić“ te Udruga dragovoljaca i veterana Domovinskog rata HVO-a Herceg Bosne, Podružnica Bosansko Grahovo.

 Ovim putem posebno se zahvaljujemo gospodinu Krešimiru Šariću i Udruzi za očuvanje kulturne i povijesne baštine „Don Juraj Gospodnetić“ na pozivu i gostoprimstvu.

 

SEMPER PRIMUS

 • A

  A

 • A1

  A1

 • B

  B

 • B1

  B1

 • B10

  B10

 • B11

  B11

 • B2

  B2

 • B3

  B3

 • B4

  B4

 • B5

  B5

 • B6

  B6

 • B7

  B7

 • B8

  B8

 • B9

  B9

 • C

  C

 • C1

  C1

 • D

  D

 • D1

  D1

 • D2

  D2

 • D3

  D3

  PODACI O UDRUZI

  Udruga veterana 7. Gardijska brigada PUMA

  Harambašićeva 34 42000 Varaždin

  Predsjednik : 095 906 4824

  Tajnik: 095 230 0652

  administrativni tajnik 095 230 0650

  e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

  radno vrijeme pon - pet 08 - 15 sati

   

  UVJETI KORIŠTENJA

  Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na web stranici Udruge ne smiju se reproducirati, distribuirati ili na bilo koji način koristiti u komercijalne svrhe bez izričitog pristanka udruge. Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na ovoj web stranici mogu se koristiti samo za individualne potrebe korisnika uz poštivanje svih autorskih i vlasničkih prava trećih osoba.