29. OBLJETNICA OPERACIJE "ZIMA 94"

  • Published in NOVOSTI

Dana 29.11.1994. godine počela je operacija "Zima 94". U nešto manje od mjesec dana koliko je trajala operacija "Zima 94" oslobođeno je oko 200 kvadratnih kilometara prostora, a snage Vojske Republike Srpske su odbačene od Livna prema Bosanskom Grahovu. Osim toga zauzet je operativno važan prostor na planini Dinari s čime su snage HV-a i HVO-a stekle značajnu prednost nad snagama bosanskih Srba. Kao nuspojava operacije došlo je do slabljenja srpskog pritiska na Bihaćku enklavu koja je u to vrijeme bila pod kontrolom Armije BiH i HVO-a.

 

Tijekom operacije na hrvatskoj strani sudjelovale su: 4. gardijska brigada HV-a , 5. gardijska brigada HV-e, 7. gardijska brigada HV-e, 40. inžinjerijska bojna, Oklopna bojna 113. brigade HV-e, 126 domobranska pukovnija, 80. domobranska pukovnija, 6. Domobranska pukovnija, 114. brigada HV-e, 1. Hrvatski gardijski zdrug, 22. diverzantski odred HVO-e, Postrojba za posebne namjene HVO-e "Gavran“, Specijalne postrojbe MUP-a HR HB te 14. topnički divizijun HV-a.

 

  1. gardijska brigada "Puma" sudjeluje u operaciji "Zima 94" od 6. prosinca 1994. godine. Angažirana je na izvršenju bojnih zadaća u Operativnoj grupi Livno te dana 7. prosinca 1994. godine preuzima položaje na Dinari na crti Velika Duvjakuša – Troglav – Sajkovići. Postrojbe 7. gardijske brigade „Puma“ potom zauzimaju tt. 1369 Bat i Srt te pomiču crtu bojišta u pravcu sjevera uz jake borbe kod Velike Duvjakuše. U noći s 19. na 20. prosinca 7. gardijska brigada „Puma“ predaje novoosvojene položaje 4. gardijskoj brigadi. Borbe na Dinari posebno su bile teške zbog zime i niskih temperatura, visokog snijega i stalnih vjetrova. Tijekom tog razdoblja brigada je izgubila 6 pripadnika.

 

Operacija "Zima 94" završila je 24.12.1994. godine a tijekom operacije poginulo je 29 hrvatskih vojnika, 19 ih je teško, a 39 lakše ranjeno, dok se trojica vode kao nestali. Ovom značajnom akcijom udruženih hrvatskih snaga stvoreni su uvjeti za pripremu i provedbu daljnjih napredovanja na Dinari te time stvaranja preduvjeta za oslobođenje Knina i poduzimanje VRO "Oluja".

PODACI O UDRUZI

Udruga veterana 7. Gardijska brigada PUMA

Harambašićeva 34 42000 Varaždin

Predsjednik : 095 906 4824

Tajnik: 095 230 0652

administrativni tajnik 095 230 0650

e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

radno vrijeme pon - pet 08 - 15 sati

 

UVJETI KORIŠTENJA

Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na web stranici Udruge ne smiju se reproducirati, distribuirati ili na bilo koji način koristiti u komercijalne svrhe bez izričitog pristanka udruge. Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na ovoj web stranici mogu se koristiti samo za individualne potrebe korisnika uz poštivanje svih autorskih i vlasničkih prava trećih osoba.