Na Velikoj Duvjakuši na Dinari obilježena obljetnica pogibije 31 i nestanka 1 pripadnika 7. gardijske brigade "Puma"

 • Published in NOVOSTI

Na Velikoj Duvjakuši na Dinari, dana 29. lipnja 2024. godine, Udruga veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ u suradnji s Ministarstvom hrvatskih branitelja, Ministarstvom obrane RH, planinarskom udrugom „Dinaridi“ organizirala je obilježavanje obljetnice pogibije 31 i nestanka 1 pripadnika 7. gardijske brigade „Puma“.

Program obilježavanja i komemoracija započela je himnom i minutom šutnje za poginule, nestalog i umrle pripadnike  7. gardijske brigade „Puma“ kao i za sve hrvatske branitelje i civilne žrtve poginule i stradale u Domovinskom ratu. Nakon toga, predstavnici obitelji poginulih  pripadnika 7. gardijske brigade „Puma“ zajedno sa  Udrugom „PUMA“, zatim  izaslanik potpredsjednika vlade i ministra  hrvatskih branitelja Tome Medveda, državni tajnik  Darko Nekić, izaslanik ministra obrane Ivana Anušića, Ivica Ušljebrka, splitsko-dalmatinski dožupan Stipe Čogelja s pročelnikom Damirom Gabrićem, dožupanica šibensko-kninske županije Iris Ukić Kotarac, predsjednik županijske skupštine Varaždinske županije Josip Križanić, načelnik stožera i zapovjednik GOMBRE-e brigadir Davor Babić, zapovjednik 2. oklopno mehanizirane bojne PUME bojnik Krunoslav Slavinec sa suradnicima, predstavnici  Planinarske udruge „Dinaridi“ i udruga proizašle iz Domovinskog rata položili su cvijeće i zapalili svijeće na spomeniku.

Predsjednik Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ , Robert Puja podsjetio je na dinarsku dionicu 7. gardijske brigade Puma koje su došle na Dinaru u studenome 1994. godine te su odmah ubačene u vatru u prvoj napadnoj operaciji „Zima’94“, nakon čega su  slijedile operacije „Skok 1“, „Ljeto ‘95“ i završna oslobodilačka operacija „VRO Oluja“.

Kratkim govorom okupljenima se obratio državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Darko Nekić.

Komemoracija i sveta misa održani su kod spomenika otkrivenog 2012. godine koji se sastoji od 32 kamene kocke sa srušene crkve sv. Mihovila u Kijevu. U kockama su uklesana imena poginulih pripadnika 7. gardijske brigade. Autor spomenika je triljski restaurator i kipar Anton Vuko koji je ujedno bio i izvođač radova.

Svetu misu predvodili su svećenici vlč. Ivica Horvat, vlč Tomislav Dodlek, vlč. Ozren Bizek i vlč. Dražen Balić. 

Također i ove godine  sudionici, njih oko 250, pristizali su sa svih strana: pješice, terenskim vozilima, enduro motociklima i helikopterom. Hrvatsko ratno zrakoplovstvo pružilo je potporu helikopterskim prijevozom sudionika na Dinaru za 80 osoba. Također ispred Udruge veterana 7. gardijske brigade „PUMA“, nazočili su i članovi Kluba Osječko-baranjske županije koji su na obilježavanje stigli terenskim vozilima, a sve u sklopu  projekta „Sjećanje na žrtvu Slavonskih Puma“ financiranim od strane Osječko-baranjske županije.

Ovim putem Udruga veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ od srca se zahvaljuje na velikoj pomoći svim navedenima koji su svojim angažmanom  pomogli da se ne zaborave 32 heroja Domovinskog rata.

SEMPER PRIMUS

 

 

 • A

  A

 • A1

  A1

 • A2

  A2

 • A3

  A3

 • A4

  A4

 • A5

  A5

 • A6

  A6

 • A7

  A7

 • B

  B

 • B1

  B1

 • B2

  B2

 • B3

  B3

 • B4

  B4

 • B5

  B5

 • B6

  B6

 • B7

  B7

 • B8

  B8

 • C

  C

 • C1

  C1

 • C2

  C2

 • C3

  C3

 • C4

  C4

 • C5

  C5

 • C6

  C6

 • C7

  C7

 • C8

  C8

 • D

  D

 • D1

  D1

 • D2

  D2

 • D3

  D3

 • D4

  D4

 • D5

  D5

 • D6

  D6

 • D7

  D7

 • D8

  D8

  PODACI O UDRUZI

  Udruga veterana 7. Gardijska brigada PUMA

  Harambašićeva 34 42000 Varaždin

  Predsjednik : 095 906 4824

  Tajnik: 095 230 0652

  administrativni tajnik 095 230 0650

  e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

  radno vrijeme pon - pet 08 - 15 sati

   

  UVJETI KORIŠTENJA

  Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na web stranici Udruge ne smiju se reproducirati, distribuirati ili na bilo koji način koristiti u komercijalne svrhe bez izričitog pristanka udruge. Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na ovoj web stranici mogu se koristiti samo za individualne potrebe korisnika uz poštivanje svih autorskih i vlasničkih prava trećih osoba.