Spomenik 7. gardijskoj brigadi „Puma“,

  • Published in Demo

Spomenik 7. gardijskoj brigadi „Puma“, nalazi se u Varaždinu, u Parku 7. gardijske brigade HV-a „Puma“. Podignut je 23. travnja 2014. godine a izradio ga je akademski kipar Krešimir Rod. Skulptura je izrađena u bijelom kamenu naziva „plano“, na postolju od zelenog dijabaza. Spomenik prikazuje pumu u ležećem položaju, smirenu i dostojanstvenu u svojoj snazi. Simbol postrojbe koja je trijumfirala u pobjedi, simbol postrojbe koja je izvršila zadatak.

  1. gardijska brigada „Puma“ je ustrojena 23. prosinca 1992. godine u Varaždinu. Tijekom Domovinskog rata sudjelovala je u borbenim operacijama „Zima 94“, „Skok -1“, „Ljeto 95“, „Oluja“, „Maestral“ i „Južni potez“. Kruna uspjeha "Puma" je oslobađanje hrvatskog kraljevskog grada Knina u koji su Pume prve ušle i podignule hrvatsku zastavu na kninsku tvrđavu.

„7. gardijska brigada „Puma“ je ugašena 07.srpnja 2003. godine. Tijekom njenog postojanja kroz brigadu je prošlo 4 500 pripadnika od kojih je 91 poginuo, 1 nestao i oko 500 ranjeno i povrijeđeno.

Spomenik u gradu Varaždinu je jedan od načina na koji se Varaždinci sjećanju 7. gardijske brigade i njenih pripadnika.

 

 

PODACI O UDRUZI

Udruga veterana 7. Gardijska brigada PUMA

Harambašićeva 34 42000 Varaždin

Predsjednik : 095 906 4824

Tajnik: 095 230 0652

administrativni tajnik 095 230 0650

e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

radno vrijeme pon - pet 08 - 15 sati

 

UVJETI KORIŠTENJA

Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na web stranici Udruge ne smiju se reproducirati, distribuirati ili na bilo koji način koristiti u komercijalne svrhe bez izričitog pristanka udruge. Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na ovoj web stranici mogu se koristiti samo za individualne potrebe korisnika uz poštivanje svih autorskih i vlasničkih prava trećih osoba.