Obilježena 28. obljetnica pogibije prvog hrvatskog redarstvenika Josipa Jovića na Plitvičkim jezerima
- Napisao/la Željko Dragašević
- Published in NOVOSTI
Dana 31. ožujka na Plitvičkim jezerima održana je 28. obljetnica pogibije prvog hrvatskog redarstvenika Josipa Jovića u kojoj su sudjelovala izaslanstva Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“, Udruge ratnih veterana 1. gardijske brigade „Tigrovi“ Podružnica Varaždinske županije i HVIDR-e Jug Čakovec koja su tom prigodom odali počast paljenjem svijeća na spomen obilježju. Vijence su položili obitelj Josipa Jovića, Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar- Kitarović, predsjednik Vlade Andrej Plenković, saborski zastupnik i izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora Anđelko Stričak, potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević, ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general zbora Mirko Šundov, glavni ravnatelj policije Nikola Milina, njegovi suborci predvođeni svojim zapovjednikom generalom zbora Josipom Lucićem te predstavnici braniteljskih udruga.
U ranim jutarnjim satima 31. ožujka 1991., na glavnom pravcu kretanja, kolona vozila s hrvatskim specijalcima napadnuta je iz zasjede na glavnoj prometnici nedaleko od plitvičkih hotela i pratećih objekata. Na kolonu je otvorena vatra iz okolne šume, u autobus pun hrvatskih redarstvenika uletjela je tromblonska mina, na sreću, ne izvučenog osigurača, te nije eksplodirala. Munjeviti izlazak iz vozila, zalijeganje uz cestu, otvaranje vatre u pravcu iz kojeg je pucano, napredovanje po dubokom snijegu koji je tog Uskrsa okovao Plitvice.
Iako je akcija u potpunosti uspjela i na Plitvicama je uspostavljen red, ostat će upamćena po prvoj hrvatskoj žrtvi. Naime, poginuo je hrvatski policajac Josip Jović, a sedam pripadnika specijalne policije je ranjeno. Prema riječima suboraca, Jović je bio najistureniji u napadu, pucao je u smjeru pošte. Iako je na sebi imao pancirku, netko od terorista ga je pogodio u nezaštićeni dio tijela.
Vozila hitne pomoći stigla su u trenu, a nakon dužeg čekanja ukrcan je u sanitetski vojni helikopter još uvijek dajući znakove života. No, preminuo je na putu do bolnice. Dvadesetdvogodišnji Josip Jović bio je prva hrvatska žrtva u Domovinskom ratu.