OBILJEŽAVANJE 26. OBLJETNICE POGIBIJE 23 HRVATSKA PRIPADNIKA U AKCIJI „DERALE“

 • Published in NOVOSTI

Dana 13.08.2021. godine u Obljaju pokraj Bosanskog Grahova, obilježena je 26. obljetnica pogibije 23 hrvatska pripadnika u akciji „Derale“. Ovaj događaj je manje poznat u hrvatskoj javnosti, mada je bio vrlo važan, posebno kao pokušaj vojske Republike Srpske da povrati kontrolu nad Bosanskim Grahovom i ugrozi tek oslobođeni Knin. Dok se u Hrvatskoj slavila operacija VRO „Oluja“, završetak rata i oslobođenje okupiranih područja, Hrvatska vojska se nalazila u BiH i tamo još uvijek branila tek oslobođena područja.

Svake godine, u spomen na te događaje, Udruga za očuvanje kulturne i povijesne baštine, „Don Juraj Gospodnetić“ iz Bosanskog Grahova u suradnji s Udrugom dragovoljaca i veterana Domovinskog rata HVO-a Herceg Bosne - podružnica Bosansko Grahovo organizira komemoraciju poginulim hrvatskim pripadnicima u toj akciji. I ove godine izaslanstvo naše Udruge sudjelovalo je u komemoraciji u spomen na 23 poginula pripadnika i to:

 Pripadnici 141. brigada HV

 Denis Jerković

 Ivan Burić

 Loran Šulentić

 Tomislav Grujica

 Stipe Marčić-Štef 

 Denis Baleta

 Dragan Kikić

 Oleg Ujević

 Nenad Božan

 Ranko Grbavac

 Sead Jasenčić

 Slaven Ujević

 Ante Merćep

 Ante Domazet

 Zoran Karanović

 

 Pripadnici 6. Domobranske pukovnije:

 Ognjen Krešić

 Aljoša Ruspić

 Igor Koprčina

 Drago Ilović- nestali

 

Pripadnici 126. Domobranske pukovnije:

Mate Munivrana

Stipe Vrančić  

 

Pripadnici 7. gardijske brigade „Puma„

Romano Ribić

Stjepan Križanec

 

Zbog epidemioloških mjera uvedenih radi korona virusa, ove godine komemoracija je održana s manje sudionika, sveukupno oko 100. Iz Republike Hrvatske, osim predstavnika braniteljskih udruga, na komemoraciji  izaslanik u ime Vlade Republike Hrvatske i Ministarstva hrvatskih branitelja bio je Jozo Šerić, zatim izaslanstva Ministarstva vanjskih poslova,  Hrvatskog veleposlanstva u Sarajevu i Ureda za dijasporu i Hrvate iz BiH.

U župnoj crkvi sv. Ilije Proroka u Obljaju održana je Sv. misa zadušnica koju je predvodio vlč. Davor Klečina i mons. Ante Vidović, apostolski nuncij, nakon čega su pokraj Središnjeg spomen-križa u središtu Bosanskog Grahova položeni vijenci i zapaljene svijeće. Također u sklopu komemoracije otvoren je i blagoslovljen Spomenik petorici pripadnika 81. gardijske bojne „ Kumovi“ iz Virovitice koji su poginuli 03. kolovoza 1995. godine u mjestu Korita.

OS BiH su poslale desetinu vojnika koja je odala počast prilikom polaganja vijenaca, a na komemoraciji je vijenac položilo i izaslanstvo OS BiH.

Udruga „Don Juraj Gospodnetić“ u suradnji s braniteljskim udrugama sa područja RH  i BiH započela je izgradnju velebnog spomenika svim poginulim i nestalim pripadnicima HV-a i HVO-a, s njihovim imenima, kao i  za sve žrtve II. svjetskog rata i poračja. Gradnja spomenika je u početnoj fazi i izvršeni su betonski radovi, a samo otvorenje i blagoslov spomenika predviđeni su za 13.08.2022. godine.

Na tom spomeniku nalaziti će se i imena dvadesetsedmero poginulih i jednog nestalog pripadnika 7. gardijske brigade „Puma“.

SEMPER PRIMUS

 

 • 1

  1

 • 10

  10

 • 11

  11

 • 12

  12

 • 13

  13

 • 14

  14

 • 15

  15

 • 2

  2

 • 2021 08 17 Grahovo

  2021 08 17 Grahovo

 • 3

  3

 • 4

  4

 • 5

  5

 • 6

  6

 • 7

  7

 • 8

  8

 • 9

  9

  PODACI O UDRUZI

  Udruga veterana 7. Gardijska brigada PUMA

  Harambašićeva 34 42000 Varaždin

  Predsjednik : 095 906 4824

  Tajnik: 095 230 0652

  administrativni tajnik 095 230 0650

  e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

  radno vrijeme pon - pet 08 - 15 sati

   

  UVJETI KORIŠTENJA

  Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na web stranici Udruge ne smiju se reproducirati, distribuirati ili na bilo koji način koristiti u komercijalne svrhe bez izričitog pristanka udruge. Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na ovoj web stranici mogu se koristiti samo za individualne potrebe korisnika uz poštivanje svih autorskih i vlasničkih prava trećih osoba.