OBILJEŽAVANJE 26. OBLJETNICE POGIBIJE 23 HRVATSKA PRIPADNIKA U AKCIJI „DERALE“

Dana 13.08.2021. godine u Obljaju pokraj Bosanskog Grahova, obilježena je 26. obljetnica pogibije 23 hrvatska pripadnika u akciji „Derale“. Ovaj događaj je manje poznat u hrvatskoj javnosti, mada je bio vrlo važan, posebno kao pokušaj vojske Republike Srpske da povrati kontrolu nad Bosanskim Grahovom i ugrozi tek oslobođeni Knin. Dok se u Hrvatskoj slavila operacija VRO „Oluja“, završetak rata i oslobođenje okupiranih područja, Hrvatska vojska se nalazila u BiH i tamo još uvijek branila tek oslobođena područja.

Svake godine, u spomen na te događaje, Udruga za očuvanje kulturne i povijesne baštine, „Don Juraj Gospodnetić“ iz Bosanskog Grahova u suradnji s Udrugom dragovoljaca i veterana Domovinskog rata HVO-a Herceg Bosne - podružnica Bosansko Grahovo organizira komemoraciju poginulim hrvatskim pripadnicima u toj akciji. I ove godine izaslanstvo naše Udruge sudjelovalo je u komemoraciji u spomen na 23 poginula pripadnika i to:

Pripadnici 141. brigada HV

Denis Jerković

Ivan Burić

Loran Šulentić

Tomislav Grujica

Stipe Marčić-Štef

Denis Baleta

Dragan Kikić

Oleg Ujević

Nenad Božan

Ranko Grbavac

Sead Jasenčić

Slaven Ujević

Ante Merćep

Ante Domazet

Zoran Karanović

Pripadnici 6. Domobranske pukovnije:

Ognjen Krešić

Aljoša Ruspić

Igor Koprčina

Drago Ilović- nestali

Pripadnici 126. Domobranske pukovnije:

Mate Munivrana

Stipe Vrančić

Pripadnici 7. gardijske brigade „Puma„

Romano Ribić

Stjepan Križanec

Zbog epidemioloških mjera uvedenih radi korona virusa, ove godine komemoracija je održana s manje sudionika, sveukupno oko 100. Iz Republike Hrvatske, osim predstavnika braniteljskih udruga, na komemoraciji  izaslanik u ime Vlade Republike Hrvatske i Ministarstva hrvatskih branitelja bio je Jozo Šerić, zatim izaslanstva Ministarstva vanjskih poslova,  Hrvatskog veleposlanstva u Sarajevu i Ureda za dijasporu i Hrvate iz BiH.

U župnoj crkvi sv. Ilije Proroka u Obljaju održana je Sv. misa zadušnica koju je predvodio vlč. Davor Klečina i mons. Ante Vidović, apostolski nuncij, nakon čega su pokraj Središnjeg spomen-križa u središtu Bosanskog Grahova položeni vijenci i zapaljene svijeće. Također u sklopu komemoracije otvoren je i blagoslovljen Spomenik petorici pripadnika 81. gardijske bojne „ Kumovi“ iz Virovitice koji su poginuli 03. kolovoza 1995. godine u mjestu Korita.

OS BiH su poslale desetinu vojnika koja je odala počast prilikom polaganja vijenaca, a na komemoraciji je vijenac položilo i izaslanstvo OS BiH.

Udruga „Don Juraj Gospodnetić“ u suradnji s braniteljskim udrugama sa područja RH  i BiH započela je izgradnju velebnog spomenika svim poginulim i nestalim pripadnicima HV-a i HVO-a, s njihovim imenima, kao i  za sve žrtve II. svjetskog rata i poračja. Gradnja spomenika je u početnoj fazi i izvršeni su betonski radovi, a samo otvorenje i blagoslov spomenika predviđeni su za 13.08.2022. godine.

Na tom spomeniku nalaziti će se i imena dvadesetsedmero poginulih i jednog nestalog pripadnika 7. gardijske brigade „Puma“.

2021 08 17 Grahovo