SAT POVIJESTI U DRUGOJ GIMNAZIJI VARAŽDIN U SKLOPU PROJEKTA „TRAGOVIMA LOKALNOG I NACIONALNOG IDENTITETA“

 • Published in NOVOSTI

Udruga veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ i Druga gimnazija Varaždin, dana 23. studenog 2023. godine u Drugoj gimnaziji Varaždin organizirali su predavanja o Domovinskom ratu koje su održali ravnatelj Hrvatskog memorijalno - dokumentacijskog centra Domovinskog rata prof. dr. sc. Ante Nazor , viši arhivist Odjela za znanstveno istraživanje Domovinskog rata Hrvatskog memorijalno - dokumentacijskog centra Domovinskog rata dr.sc. Ivan Radoš te pripadnik Specijalne jedinice policije „RODA“ Slavko Štrlek.

Ovim predavanjem započeli smo  s petom godinom uspješne suradnje Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ i Druge gimnazije Varaždin na  projektu „Tragovima lokalnog i nacionalnog identiteta“.

Jedan od ciljeva sata povijesti je sačuvati povijesnu istinu od zaborava i prenijeti je novim generacijama. To podrazumijeva prije svega prikupljanje povijesne građe, dokumenata i drugih izvora te njihovu objektivnu i stručnu interpretaciju.

Teme predavanja bile su „Oslobađanje južnog bojišta“ i „Heroji Domovinskog rata“.

Prvi predavači bili su dr. sc. Ante Nazor i dr. sc. Ivan Radoš koji su učenike upoznali sa ratnim zbivanjima na jugu Hrvatske tijekom 1992. godine. Kako bi svoje izlaganje što zornije predočili učenicima, u sklopu predavanja koristili su obilje povijesnih zemljovida te fotografija.

Nakon njih, svoja je svjedočanstva iznio pripadnik Specijalne jedinice policije „RODA“ Slavko Štrlek, koji je 1991. godine u okolici Vukovara ranjen strojnicom u nogu, a zatim još i bombom u šake. Bio je četiri dana bez medicinske pomoći te ranjen ležao u travi, bez vode i hrane. Potom je zarobljen, odveden na „lažno strijeljanje“ da bi na kraju završio u logoru gdje je svakodnevno premlaćivan i maltretiran od strane srpskih čuvara. Cijelo to vrijeme njegova je obitelj živjela u uvjerenju da je on poginuo. Nakon 203 dana provedenih u zatočeništvu, vratio se svojoj obitelji. Učenici su pomno pratili inspirativnu priču pripadnika Specijalne jedinice policije „RODA“ te su zahvaljujući navedenom upoznati s hrabrošću, ali i žrtvom koju su hrvatski branitelji dali u stvaranju samostalne i neovisne Republike Hrvatske.

Na satu povijesti nazočilo je 45 učenika koji su na taj način upoznati sa oslobodilačkim akcijama na Južnom bojištu, kao i inspirativnim ratnim pričama od ljudi koji su stvarali povijest Hrvatske. 

Udruga veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ u suradnji sa Drugom gimnazijom Varaždin, nastavit će sa provođenjem projekta "Tragovima lokalnog i nacionalnog identiteta" u sklopu kojeg je planiran niz predavanja, učeničkih istraživanja i terenskih nastava sa temama iz bliže povijesti, Domovinskog rata, ali i iz dalje povijesti Hrvatske i lokalnog kraja. Cilj projekta je povećanje znanja učenika o lokalnoj povijesti i doprinosu lokalnih ljudi u nacionalnoj povijesti kako bi se očuvao povijesni, kulturni i hrvatski nacionalni identitet te sjećanje na Domovinski rat te sve poginule, nestale i preminule hrvatske branitelje.

Aktivnosti provedbe projekta „Tragovima lokalnog i nacionalnog identiteta“ traju od listopada 2023. godine do lipnja 2024. godine, a osim Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ i Druge gimnazije Varaždin, u projektu sudjeluju i općina Konavle, Planinarsko društvo Grebengrad te Udruga ratnih veterana 1. gardijske brigade "Tigrovi".

 

U sklopu projekta, planirano je provođenje tri terenske nastave i to: Novska, Grebengrad i Dubrovnik. Terenskim nastavama učenicima će biti prezentirani moduli: „Varaždinci u Domovinskom ratu“, „Život u srednjovjekovnoj utvrdi“ te „Oslobađanje juga Hrvatske“.

Osim navedenog, različitim istraživačkim radovima te predavanjima provodit će se sljedeći moduli:

 • Značajni događaji iz povijesti lokalne zajednice - županije
 • Značajne osobe iz povijesti lokalne zajednice - županije
 • Kultura lokalnog zavičaja
 • Razvijanje primjerenih stajališta
 • Nacionalni značaj u Europi i svijetu
 • Stvaranje samostalne i neovisne Hrvatske
 • Značajne osobe iz Domovinskog rata
 • Značaj lokalnog središta - županije u nacionalnoj povijesti

U provedbi projekta sudjeluje 43 učenika drugih, trećih i četvrtih razreda Druge gimnazije Varaždin.

SEMPER PRIMUS

 • A

  A

 • A1

  A1

 • B

  B

 • B1

  B1

 • B2

  B2

 • B3

  B3

 • B4

  B4

 • B5

  B5

 • B6

  B6

 • B7

  B7

 • B8

  B8

 • C

  C

  PODACI O UDRUZI

  Udruga veterana 7. Gardijska brigada PUMA

  Harambašićeva 34 42000 Varaždin

  Predsjednik : 095 906 4824

  Tajnik: 095 230 0652

  administrativni tajnik 095 230 0650

  e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.

  radno vrijeme pon - pet 08 - 15 sati

   

  UVJETI KORIŠTENJA

  Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na web stranici Udruge ne smiju se reproducirati, distribuirati ili na bilo koji način koristiti u komercijalne svrhe bez izričitog pristanka udruge. Dokumenti, podaci i informacije objavljeni na ovoj web stranici mogu se koristiti samo za individualne potrebe korisnika uz poštivanje svih autorskih i vlasničkih prava trećih osoba.