ODRŽANA 2. VESLAČKA REGATA ZUV HGP I OBILJEŽENA 33. OBLJETNICA BITKE ZA VUKOVAR I USTROJAVANJA 204. BRIGADE HV

Predstavnici Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ dana 20. rujna 2024. godine u Vinkovcima sudjelovali su na 2. Veslačkoj regati ZUV HGP u okviru koje je odana počast hrvatskim braniteljima u organizaciji Udruge veterana 5. gardijske brigade „Sokolovi”.

Program obilježavanja započeo je radnim sastankom Upravnog odbora ZUV HGP u prostorijama UVGBR „ Sokolovi“ u Vinkovcima.

Nakon održanog sastanka uslijedilo je polaganje zajedničkog vijenca i paljenje svijeća za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje Domovinskog rata kod Spomenika hrvatskim braniteljima Grada Vinkovaca.

Predsjednik Udruge veterana 5. gardijske brigade „Sokolovi”, Zoran Marunček istaknuo je:

„Iskoristili smo prigodu večerašnjeg otvorenja Vinkovačkih jeseni da pozovemo sve Udruge gardijskih postrojbi. Imali smo radni sastanak, održali smo regatu, a sutra idemo u Vukovar gdje se obilježava Dan bitke za Vukovar.“

Nakon polaganja vijenca i paljenja svijeća održana je 2. Veslačka regata ZUV HGP.

Ovim putem zahvaljujemo se domaćinima na pozivu, gostoprimstvu te organizaciji 2. veslačke regate ZUV HGP u spomen na poginule hrvatske branitelje.

Nadalje dana 21. rujna 2024. godine u Vukovaru predstavnici Udruge veterana 7. gardijska brigada „PUMA“ zajedno sa ostalim članicama udruga gardijskih postrojbi okupljenih u ZUV HGP obilježila je 33. obljetnicu Bitke za Vukovar i obljetnicu ustrojavanja 204. brigade HV.

Obljetnica je započela u ranim jutarnjim satima budnicom vukovarskim ulicama, nakon čega je iz vojarne “204. brigade HV” krenuo mimohod ratnih zastava. Na Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata položeni su vijenci i zapaljene svijeće.

Na obljetnici uz brojne okupljene hrvatske branitelje i članove obitelji poginulih, umrlih i nestalih hrvatskih branitelja nazočili su i:  potpredsjednik Vlade RH i ministar obrane Ivan Anušić, potpredsjednik Vlade RH i ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved, ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Josip Dabro, izaslanik Predsjednika Republike načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH general-pukovnik Tihomir Kundid, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora saborski zastupnik Nikola Mažar, glavni inspektor obrane general-pukovnik Siniša Jurković, posebni savjetnik ministra obrane umirovljeni general Željko Živanović, brojni predstavnici grana i postrojbi Hrvatske vojske, MUP-a, lokalne zajednice te mnogi drugi. Ministar Anušić podsjetio je na značaj, ulogu i vrijednost svih vukovarskih branitelja, a na vukovarskom nebu u čast svim vukovarskim braniteljima letjeli su avioni Rafale.

Ministar obrane ovom prigodom svim je vukovarskim braniteljima zahvalio na slobodi i uzoru i primjeru kako se spremno odaziva na poziv Domovine te brane vlastite granice i mir. “Trebamo se pokloniti svima koji su se borili u Vukovaru. Svim dragovoljcima, braniteljima i civilima koji su ostali ovdje i prošli kalvariju 18. studenog, kad je u konačnici slomljen otpor hrvatskih branitelja”. Nadalje istaknuo je  izniman značaj Grada Heroja u hrvatskoj povijesti te naglasio: “Trebamo učiti generacije koje dolaze poslije nas o Vukovaru, o snazi i hrabrosti grada Vukovara, koji je najveća tragedija u novijoj hrvatskoj povijesti. Međutim, iz te goleme tragedije, koja i danas boli svakoga od nas, proizišao je golem prkos i ponos te danas Vukovar znači poseban izvor i motivaciju za sve nas.”

U prigodnom programu u povodu obilježavanja Bitke za Vukovar tijekom dana brojni okupljeni građani razgledali su taktičko-tehnički zbor naoružanja, borbene i neborbene tehnike i opreme postrojbi Oružanih snaga Republike Hrvatske, a prikazane su i sposobnosti Hrvatske vojske te vojno-akrobatske vježbe Počasno-zaštitne bojne. U Vukovaru je prezentirana i oprema postrojbi MUP-a te je održana prezentacija rada Uprave za zatočene i nestale Ministarstva hrvatskih branitelja.

• C1

C1